Festiwale

Festiwale

346
0
PODZIEL SIĘ

Za nami kolejny sezon letnich festiwali muzycznych. Pstrokate kombinezony i kwieciste wianki schowaliśmy już głęboko do szuflady. Będziemy tęsknić za festiwalowymi opaskami na naszych nadgarstkach. Ale przede wszystkim będziemy tęsknić za koncertami, które wypełniały nasz letni kalendarz.

Open’er Festival

Tegoroczna edycja festiwalu jak zwykle dopięta była na ostatni guzik. Przygotowania, które trwały rok, ponad 5 tysięcy pracowników, blisko stu wykonawców i 90 tysięcy fanów muzyki, bawiło się w Gdyni przez cztery upalne dni.

14 edycja festiwalu ukazała siłę i różnorodność współczesnej muzyki. Open’er od zawsze łączył fanów skrajnie różnych zespołów i dawał poczucie więzi między jego uczestnikami. Festiwal jak zwykle stał się również miejscem premier muzycznych. W tym roku zobaczyliśmy między innymi: Drake, Major Lazer, Mumford & Sons czy Modest Mouse, których nowe albumy miały premierę na chwilę przed festiwalem.

Podczas tej edycji mogliśmy zobaczyć między innymi: The Libertines, The Prodigy, Kasabian, Alt-J, Chet Faker i Disclosure. Wszystkie zespoły wykazały niesamowitą energię, prezentując fantastyczne występy. Ale największa moc drzemie oczywiście w fanach, którzy swoją postawą zachęcają gwiazdy do powrotu do Polski. Polska reprezentacja na Open’erze stanowi równorzędną konkurencję dla zagranicznych artystów. W tegorocznej edycji festiwalu na scenie stanęli: Fisz Emade Tworzywo, Natalia Przybysz, Lao Che, Skubas, The Dumplings, Oly. i wielu innych artystów.

Ale Open’er to nie tylko muzyka. To również wydarzenie kulturalne, obfitujące w niesamowite atrakcje. Co roku na terenie festiwalu możemy zobaczyć ciekawe filmy w Alter Cafe – festiwalowym kinie połączonym z kawiarnią. Tradycją stał się również Fashion Stage, czyli namiot wypełniony najciekawszymi młodymi projektantami z Polski oraz ich kolekcjami na wybiegu. Festiwal wspiera również sztukę, w tym roku była to wystawa pod tytułem „Nikt nam nie weźmie młodości” i ukazywała wpływową trójmiejską sztukę lat 80-tych. Oprócz tego wszystkiego, podczas trwania festiwalu można wziąć udział w specjalnych pokazach sztuk teatralnych. Nowością tegorocznej edycji był Klub Komediowy – stand up’y mające miejsce w Alter Cafe i rozbawiające publiczność. Znamy już headlinera najbliższej edycji festiwalu. Będzie nim Florence&The Machine. Bilety już w sprzedaży.

Przystanek Woodstock

To najstarszy i zarazem największy festiwal odbywający się latem w Polsce. A do tego całkowicie darmowy. W tym roku widzieliśmy jego 21. edycję. Festiwal organizowany jest na przełomie lipca i sierpnia w Polsce, w Kostrzynie nad Odrą. Artyści występują tym czasie na czterech scenach: Dużej, Małej, Pokojowej Wioski Kryszny i scenie ASP. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która tym letnim koncertem chce podziękować wszystkim wolontariuszom i ludziom wspierającym jej styczniowe, finałowe działania.

Festiwal co roku zrzesza kilkadziesiąt zespołów z Polski i zza granicy. Przed każdym festiwalem organizowany jest konkurs dla młodych, polskich zespołów, które chciałyby na nim wystąpić. W tegorocznej edycji na scenach mogliśmy zobaczyć takie zespoły jak: Illusion, Baobab, Pull The Wire, Domowe Melodie, Ania Rusowicz, Shaka Ponk, Coma, Modestep, Shaggy czy The Analogs.

Woodstock wypełniony jest dobrą energią przede wszystkim ze względu na organizowane różnorodne warsztaty oraz dzięki miejscu spotkań nazwanym „Akademia Sztuk Przepięknych”, w którym to odbywają się dyskusje na przeróżne tematy społeczne.

Kraków Live Festival

Alter Art stworzył w tym roku zupełnie nowy festiwal, odbywający się na krakowskich Błoniach. Kendrick Lamar, Foals, Rudimental oraz plejada innych wykonawców w połączeniu z blisko 15-tysięczną publicznością w ciągu trzech dni dało mu wymarzony start!

Kraków Live Festival powstał jako kontynuacja Coke Live Festival. Organizatorzy, wspólnie z nowym partnerem uznali, że rok przerwy to czas, który pozwoli na to, by festiwal powrócił jeszcze lepszy, jeszcze bardziej różnorodny i z jeszcze ciekawszym programem muzycznym. Stał się on dla kilku zespołów i wykonawców pierwszą okazją do zaprezentowania się na żywo polskiej publiczności. Ratatat, Future Islands, Viet Cong, Aurora i Georgia. Każdy z innej muzycznej historii, z innym poziomem rozpoznawalności, jedni z pięcioma płytami na koncie i międzynarodowymi przebojami, inni – szykujący się do debiutu. Ale wszyscy przyjęci przez krakowską publiczność entuzjastycznie i z wielką ciekawością. Bo taki ma być ten festiwal. Dla ludzi ciekawych nowych odkryć oraz dla fanów szerokiej panoramy gatunków muzycznych, które wzajemnie się przenikają i inspirują.

Skrzyżowanie Kultur

W tym roku w Warszawie odbył się 11. Festiwal Skrzyżowanie Kultur, któremu towarzyszyło hasło „Muzyczne świątynie”. Przez siedem dni namiot przed Pałacem Kultury rozbrzmiewał rdzennymi dźwiękami z dalekich rejonów świata, od Nigerii po Koreę Południową. Mocnym akcentem okazała się prezentacja europejskiej sceny folkowej. Jak zwykle dopisała publiczność – wrażliwa i otwarta na bogactwo world music.

Festiwal od wielu lat prezentuje artystów z odległych kulturowo regionów świata, jak również przybliża wrażliwość naszych sąsiadów. Skrzyżowanie Kultur jest jedną wielką lekcją tolerancji, jednoczenia różnych światów i oswajania z tym, co obce. Nigdy dotąd te sprawy nie były tak ważne i aktualne – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która jest organizatorem i pomysłodawcą Skrzyżowania Kultur.

Festiwal zaczął się od mocnego akcentu – na festiwalowej scenie pojawił się wirtuoz gry na kemancze, multiinstrumentalista, trzykrotnie nominowany do Grammy Kayhan Kalhor. Sukcesem okazały się koncerty zespołów z Korei Południowej: Geomungo Factory, Baraji, Noreum Machi. Polska publiczność zaskakująco żywiołowo reagowała na dźwięki płynące z prastarych koreańskich instrumentów. Szczególnie gorąca atmosfera zapanowała w trakcie szamanistycznych rytuałów odprawianych przez Noreum Machi. Pakistański pieśniarz Sain Zahoor zahipnotyzował publiczność utworami czerpiącymi z sufickiej poezji, inspirowanymi muzyką religijną. Największą gwiazdą tej edycji był mistrz afrobeatu Seun Kuti z zespołem Egypt 80, który doprowadzając publiczność do muzycznej ekstazy, udowodnił że jest godnym następcą swojego ojca – Feli Kutiego.

Organizatorzy zatroszczyli się również o najmłodszych słuchaczy. W rodzinnym koncercie zatytułowanym „Mądrości Afrykańskich Griotów” wzięło udział kilkaset dzieci, które radośnie podążały za afrykańskimi opowieściami i dźwiękami. Namiot pękał w szwach.

– Dzieci to fenomenalni odbiorcy. Cieszymy się, że wyrasta nam wspaniała festiwalowa publiczność – mówi Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna festiwalu.

Bogatą ofertę tegorocznego programu uzupełnił debiutujący koncert Kolektyw Europa, przybliżający muzykę z Europy Środkowo – Wschodniej. Fani polskiego folku tradycyjnie bawili się podczas Sounds Like Poland.

– Polska muzyka bazująca na rdzennych tematach muzycznych staje się coraz bardziej popularna – uważa Maciej Szajkowski, członek rady programowej FSK oraz lider zespołu R.U.T.A. – Dlatego chcemy, by festiwal podróżował nie tylko po egzotycznych muzycznych świątyniach, ale też po krajach z nami sąsiadujących. Kto wie, gdzie zawędrujemy za rok. Postaramy się znów zaskoczyć naszą publiczność.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 r. Łącznie wystąpiło na nim 216 artystów z 63 krajów i 6 kontynentów. Jest największą w Polsce prezentacją muzyki świata i wielokulturowości. Program wydarzenia przygotowuje Rada Programowa: Maria Pomianowska (dyrektor artystyczna), Maciej Szajkowski, Marta Dobosz oraz Anna Szewczuk-Czech (Polskie Radio Program 2). Organizatorem festiwalu jest Stołeczna Estrada.

Lollapalooza Berlin

Sławny w obu Amerykach festiwal przeniósł jedną ze swoich edycji do Europy! Od tego roku możemy cieszyć się festiwalem najwyższej klasy, z ogromnym doświadczeniem również u naszego sąsiada – w Niemczech.

Tegoroczna edycja miała fantastyczny Line-up, pełen gwiazd znanych z najważniejszych list przebojów. Do największych gwiazd Lollapaloozy Berlin 2015 należą: Muse, Mackelmore & Ryan Lewis, Beatsteaks, Sam Smith, Martin Garrix, Bastille, Tame Impala i Stereophonics.

Oprócz wspaniałej muzyki festiwal ten jest przede wszystkim miejscem różnych aktywności. Mogliśmy na nim znaleźć cyrkowe miasteczko, wypełnione artystami wszelkiej maści. Tuż obok wyrosło ekologiczne miasteczko Fair Trade, wspierające fundacje zajmujące się ekologią i dbaniem o środowisko. Lollapalooza jest przyjazna również dzieciom, dlatego przygotowane dla nich zostało specjalne miasteczko, pełne animatorów i zabaw, ze specjalną sceną, na której występowały zespoły dla dzieci.

Lollapalooza zostaje w Berlinie na najbliższe lata, dlatego już teraz zapraszamy na jej kolejną edycję!

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ