Inteligentna Odzież – nowe „świadome” technologie

Inteligentna Odzież – nowe „świadome” technologie

693
0
PODZIEL SIĘ

Odzież od lat ochrania nas przed warunkami zewnętrznymi, spełnia funkcję estetyczną oraz pomaga wyrazić siebie.

W czasach, kiedy elektronika sunie do przodu, nic nie może zostawać w tyle. Każdej rzeczy próbujemy nadać określone funkcje, ułatwiające nasze życie i zapewniające nam jak największy komfort. Coraz większą uwagę przykładamy nie do tych rzeczy, lecz do tego jaką funkcję pełnią i z czego są stworzone, jak w przypadku odzieży i tkanin, wręcz potrzebujemy tej wartości dodanej, która z czasem stanie się niezbędna. Prostota rozwiązań ma w tym wszystkim znaczenie nadrzędne.

Głównym  aspektem projektowania powinno więc być zrozumienie nabywców oraz ich potrzeb. Kim tak naprawdę są? Czym się zajmują? Co robią w wolnym czasie?

Coraz więcej projektantów sięga po nowoczesne technologie, zarówno dobierając tkaniny posiadające niebanalne właściwości, jak również modyfikując je, poprzez zmienianie przekroju włókien, czy też w samym procesie produkcji za pomocą nowoczesnych urządzeń.

Jedną z takich projektantek jest Billie Whitehouse, która wierzy w przyszłość technologii przeznaczonych do noszenia wraz z odzieżą.Wraz z firmą Wearable Experiments Billie próbuje zmienić podejście ludzi do urządzeń noszonych na ciele – jej zdaniem, zamiast zegarków i opasek, powinny one stanowić niewidoczne gołym okiem pracujące w sposób intuicyjny elementy naszej odzieży.

Stworzyła kilka zaskakujących projektów między innymi – koszulkę Alert Shirt, która wykorzystuje zaawansowane metody analizy danych i pracuje w oparciu o impulsy elektryczne. Dzięki temu pozwala noszącej ją osobie odczuwać emocje związane z danym wydarzeniem, np. przeżycia zawodników rugby podczas meczu. Zastosowane technologie sprawiają, że prosty element ubioru nabiera dla kibiców zupełnie nowego znaczenia, w intuicyjny sposób zbliżając ich do ulubionych zawodników. Najnowszy projekt to marynarka Navigate, za pomocą której korzystanie z nawigacji oferowanej przez smartfony nabiera całkowicie nowego znaczenia. Spoglądanie na ekran telefonu staje się całkowicie zbędne; dzięki wbudowanym w marynarkę modułom wibrującym ten projekt sprawia, że funkcjonalność ubioru znacznie wykracza poza jego pierwotne przeznaczenie. Produkt łączy się z aplikacją nawigacyjną zainstalowaną w smartfonie, a następnie przekazuje sygnały dotykowe i uruchamia diody LED, dzięki którym użytkownik otrzymuje informacje na temat odległości od najbliższego zakrętu oraz właściwego kierunku podróżowania. Aby pomyślnie wdrożyć nowoczesne rozwiązania w swoje projekty, projektantka stawia sobie za cel znalezienie złotego środka pomiędzy ich funkcjonalnością, a dyskrecją. Łącząc w jedno swoją kreatywność i zamiłowanie do nowych rozwiązań, projektuje stroje i dodatki, w których technologia ujawnia swoje istnienie tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Każdego dnia swojej pracy bada ona zarówno aspekty technologiczne, jak i wizualne swoich projektów, aby lepiej zrozumieć sposób ich współdziałania oraz korzyści, jakie mogą one przynieść przyszłym nabywcom tych niezwykłych rozwiązań.

W swojej pracy Whitehouse porównuje różne czynności, jakie musimy wykonywać w ciągu dnia (takie jak spoglądanie na ekran telefonu w celu znalezienia drogi) z czynnościami, które tak naprawdę chcielibyśmy wykonywać (np. poruszaniem się po mieście z możliwością swobodnego obserwowania naszego otoczenia). Dzięki takiemu podejściu nowe rozwiązania w rzeczywisty sposób ułatwiają nasze codziennie życie.

LEDY  –  świecące perspektywy

Niezwykle ważny aspekt nowych technologicznych rozwiązań już od kilku lat wprowadza firma Philips. Łączy swoje wieloletnie doświadczenie w branży elektronicznej z projektanckimi pomysłami.

Koncern Philips zaprezentował na tegorocznych targach CES nowy materiał tekstylny, powstały z połączenia tkaniny z systemem diod LED. Innowacyjny produkt firmy Philips nosi nazwę Lumalive. Diody LED w materiale Lumalive układane są w postaci pojedynczych paneli w kształcie kwadratu o boku 20 cm. Pojedynczy panel zawiera 196 punktów świetlnych, rozmieszczonych w odległości ok. 1 cm od siebie. Panele mogą być łączone, tworząc duże powierzchnie świetlnych kombinacji.

Materiał Lumalive, po wyłączeniu diod LED, w niczym nie różni się od standardowych tkanin, charakteryzuje się tym samym stopniem giętkości i sprężystości oraz niemalże tą samą wagą.

bakteryjna broń — nano srebro

Nanosrebro to mikroskopijne cząsteczki – jony srebra, które można obserwować jedynie przez mikroskop elektronowy. Dzięki rozdrobnieniu srebra do nanoczasteczek o wielkości od 1 do 5 nm (od 1 do 5 nanometrów) nieporównywalnie wzrosła skuteczność wykorzystania bakteriobójczych, grzybobójczych i wirusobójczych właściwości srebra.

Ubrania codziennego użytku zawierające w sobie cząsteczki nanosrebra zapewniają czystość i brak zapachu potu. Posiadają właściwości antystatyczne. W okresie letnim tkanina ta lepiej odbija promieniowanie słoneczne i zmniejsza tym samym nagrzewanie ciała pochodzące od tego promieniowania. Doskonałe zastosowanie znajduje także w odzieży ochronnej i roboczej, gdzie zapewnia komfort fizyczny, eliminując pot i namnażanie się bakterii. Jest to trwała ochrona przed rozowjem bakterii i grzybów. Wykazuje właściwości biobójcze przez czas pozostawania nanocząsteczek w podłożu lub cieczy. W podłożach, które są często prane, kolejne prania mogą powodować znikome wypłukiwanie cząstek. Zabieg można powtarzać. Niszczenie pierwszych mikroorganizmów zaczyna się po około sześciu minutach od aplikacji. Osłabienie lub całkowite zakończenie efektywności biobójczej następuje wraz z mechanicznym zniszczeniem powłoki lub zasłonięcie jej przez obumarłe drobnoustroje, kurz, pył lub powłokę malarską.

Mowa o nowej generacji? Owszem, środek ten, w przeciwieństwie do dotychczasowych środków, działa permanentnie i już po kilku minutach od zastosowania, dodatkowo jego produkcja jest możliwa dzięki nanotechnologii, wykazuje skuteczność na poziomie 99,99 %, jest środkiem bezwonnym na bazie wody, neutralizującym zapachy, jest przyjazny dla alergików, składa się z nanocząstek srebra (lub srebra i krzemionki), które są znane w medycynie jako bezpieczne dla ludzkiego organizmu (w rozsądnych ilościach), przynosi olbrzymie korzyści przy niskiej cenie zakupu, chroni środowisko naturalne poprzez eliminowanie związków chloru, jest w 100 % ekologiczny.

przestrzenne ubrania – wielokrotnego użycia

Drukarki 3D są w stanie produkować dobre i wyglądające coraz bardziej jak tradycyjne materiały, dzięki interlokującym się strukturom tworzącym sploty i szwy. Obecnie jedyny problem ubrań tworzonych w ten sposób to brak przepuszczalności powietrza. Z czasem jednak projektanci zaczną powszechniej używać drukarek 3D, co z kolei spowoduje, że producenci zaczną oferować bardziej oddychające i nadające się do noszenia materiały.

Dzięki temu urządzeniu będzie można wyeliminować zarówno szafę, pralkę jak i suszarnię. Według badań, minimalizm wciąż będzie się rozwijał, pewnie dlatego, że szacunkowo właśnie za 40 lat  75% ludności będzie mieszkała w miastach. Dlatego takie urządzenie bardzo spodoba się przyszłym mieszkańcom naszej planety w ich zminimalizowanych mieszkaniach.

Taki sprzęt obróci przemysł odzieżowy o 180 stopni, projektanci mody pewnie w przyszłości będą sprzedawać  nie stroje, a właśnie kartridże i cyfrowe projekty kreacji.

W przyszłości, aby wydrukować ubranie, wystarczy jedynie pobrać wzór z dostępnych katalogów ubrań w internetowym sklepie. Trzeba będzie również zakupić kartridż z nicią od firmy bądź projektanta. Później pozostanie jedynie wydrukować wymarzone ubranie na specjalnej domowej drukarce 3D.

Idea drukarki do ubrań zakłada również jedną istotną cechę: jeśli znudzi nam się jakaś rzecz, po prostu wkładamy zużyte ubranie do urządzenia, nici są wówczas rozdzielane i czyszczone. Nić następnie wraca do swojego kartridża, a ubranie może być zmodyfikowane i na nowo wydrukowane. Dzięki temu o wiele zmniejszy się odsetek wyrzucanych ubrań, a „tkaniny” z powodzeniem będzie można wykorzystać przy następnej produkcji.

W tej chwili drukowanie 3D może być najbardziej przydatne dla projektantów, jeśli będzie używane w połączeniu z materiałami organicznymi. Zarówno projektanci, jak i konsumenci posiadają sentyment do niesyntetycznych materiałów, jak skóra, jedwab czy bawełna, zatem one na pewno nie odejdą w zapomnienie. W najbliższej przyszłości nie będzie więc zaskoczeniem łączenie skomplikowanych struktur 3D z tradycyjnymi materiałami.

We współpracy ze specjalistami z firmy Shapeways, nowojorski projektant Michael Schmidt oraz architekt Francis Bitonti stworzyli suknię 3D ze „sproszkowanego nylonu”. Wydrukowano 17 różnych elementów, które posiadały ponad 2,500 indywidualnie zaprojektowanych, przecinających się punktów łączących. Następnie elementy sukni połączono ręcznie, polakierowano i również ręcznie ozdobiono 12 tysiącami kryształków Swarovskiego, tworząc jedną w swoim rodzaju architektoniczną konstrukcję gotową do założenia. Suknia została zaprezentowana w Nowym Jorku podczas konferencji poświęconej technologii drukowania 3D.

Aleksandra Wirosławska

 

 

 

 

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZ miłości do Indii
Następny artykułModa na MODĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ