Moda na MODĘ

Moda na MODĘ

322
0
PODZIEL SIĘ
SONY DSC

„Kierunek z przyszłością” – taki, który zagwarantuje nam nie tylko solidną wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim sprawi nam przyjemność i umożliwi zdobycie dobrze płatnej i rozwojowej pracy.

Kiedyś skończenie studiów i zdobycie wyższego wy­kształcenia właściwie wystarczało, by znaleźć pracę. Teraz na rynku co roku pojawia się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy magistrów, konkurencja się zwiększa, ale wciąż brakuje specjalistów. Klucz do sukcesu? Wystarczy być w czymś dobrym, a w zasadzie najlepszym.O pracę nie muszą martwić się ci, którzy odpowiednio wcześnie zaplanują swoją karierę i – poza samymi zainteresowaniami – przy wyborze kierunku trzeźwo spojrzą na potrzeby rynku pracy. Ale co z tymi, którzy nie zaplanują? Co powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze kierunku?

Przede wszystkim pasję – to zdecydowanie najważniejsze jeśli mowa o kierunkach artystycznych. Warto się na tym skupić.

Co najmniej kilka razy w życiu zadajemy sobie pytania: jak będzie wyglądać nasza przyszłość? Co zrobić, by dokonać właściwego wyboru? Powinniśmy kierować się  talentem i pasją. Łączy to w sobie zawód projektanta.

„Bycie projektantką od zawsze było moim marzeniem, odkąd się urodziłam uwielbiałam rysować, malować i wykonywać prace manualne. Przebierałam lalki Barbie milion razy dziennie, tak samo jak siebie. Inspirują mnie ludzie, uwielbiam z nimi spędzać czas oraz ich uszczęśliwiać. Doskonałym kierunkiem okazało się wzornictwo” – mówi Aleksandra, studiująca w VIAMODA.

Odbiorcami zaprojektowanej odzieży są ludzie. Punktem odniesienia są tu ich potrzeby, zatem jest to w pewnym sensie także zawód o charakterze usługowym.Dziś pokazy mody przypominają raczej premiery teatralne niż prezentacje nowej kolekcji strojów. Projektant musi mieć solidne akademickie wykształcenie – wiedzę zarówno z zakresu historii sztuki, jak i materiałoznawstwa, zarządzania i technik prezentacji.

Specyfiką studiów jest ścisły związek ze sztukami pięknymi. Kształcenie specjalistyczne i ogólnoplastyczne jest jednakowo ważne. Gdzie można „studiować modę”? Możliwości jest wiele. Wzornictwo można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat, inżynier), II (magisterium) i III (doktorat) stopnia. Na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych do wyboru mamy dwie specjalności: Projektowanie produktu i komunikacji wizualnej oraz Projektowanie ubioru. O przyjęciu na studia decydują III etapy rekrutacji, mające na celu sprawdzenie umiejętności z zakresu sztuki, autoprezentacji, inteligencję ogólną oraz motywację do wykonywania zawodu projektanta. Dostać się z pewnością nie jest łatwo, biorąc pod uwagę, że na stacjonarne studia I stopnia limit miejsc wynosi 40, a II stopnia –tylko 24. Warto więc przyjrzeć się uczelniom prywatnym, w których miejsc jest nieco więcej. Na warszawskiej Saskiej Kępie znajduje się VIAMODA – Szkoła Wyższa w Warszawie, która oferuje ogromne możliwości. Opiera się na wzorcach i kadrze Akademii Sztuk Pięknych oraz europejskich uczelni, mając na celu rozwinięcie jak największej wrażliwości i kreatywności projektanta, związanej z rozumieniem estetyki, postrzegania mody jako twórczego działania funkcjonującego na pograniczu sztuki, technologii i biznesu. Kładzie także ogromny nacisk na rozumienie ścisłych związków pomiędzy projektowaniem, a technologią i funkcjonalnością produktu oraz aspekty mody ważne w XXI wieku: nowe warunki produkcji, możliwości projektowania (technologie 3D: od skanera do produktu), nowoczesne materiały (inżynieria materiałów tekstylnych, bionika, tekstronika, nanotechnologia), niekonwencjonalne struktury produktów (odzież  interaktywna, intelligent clothing, wearable electronics). To doskonała przepustka na przyszłość. Jeszcze kilka lat temu o takich możliwościach można było pomarzyć.

Jakie cechy powinien więc posiadać dobry projektant mody? Ważne jest poszukiwanie własnego stylu, bez kopiowania innych, oraz wytrwałość. Duże znaczenie mają też zdolności organizacyjne, wiedza marketingowa i podejście biznesowe.

Wbrew wysypowi projektantów, który możemy ostatnio obserwować na rynku, sukces udaje się osiągnąć niewielu osobom. Talent, choć niezwykle ważny, to tylko część sukcesu. Rynek weryfikuje wszystko, projektant-celebryta nie zawsze odniesie długofalowy sukces. Choć, z drugiej strony, barwna osobowość z pewnością pomoże.

W pracy projektanta ważne jest też odpowiednie wykształcenie. Są oczywiście wyjątki – osoby, które nie ukończyły szkół związanych z modą, a radzą sobie świetnie. Praca zajmuje im więcej czasu. Tego zawodu nie da się tylko wyuczyć, trzeba go też poczuć i pokochać. Jeśli ma się do tego predyspozycje, to wiedza na ten temat ułatwia nam pracę i otwiera drzwi do kariery. Prowadzi to do świadomego projektowania. „Nie jest łatwo, sam okres studiów już daje nieźle popalić, brakuje czasu, by napić się kawy. Oczywiście tym zaangażowanym, którzy chcą chłonąć wiedzę. Ale jeśli się coś kocha, to można się dla tego poświęcić. Świat mody jest piękny, chwilami brutalny, dlatego tak ważna jest determinacja – podkreśla Aleksandra, studentka trzeciego roku wzornictwa.

A „modne” zarobki? Zależą od tego, na jaką skalę się projektuje. – Jeśli w kolekcji każdy z projektów ma kilkadziesiąt odszyć (kopii), to projektant może w ciągu miesiąca zarobić niemałe pieniądze, nawet kilkanaście tysięcy złotych.Co innego jeśli mamy do czynienia ze zleceniami indywidualnymi od osób prywatnych czy firm. – Tutaj można zarobić kilka tysięcy miesięcznie.

Rynek w Polsce obecnie rozwija się bardzo szybko, jednak wciąż jesteśmy daleko w tyle w stosunku do światowych stolic mody. Wiele osób próbuje swoich sił, ale wielu też się to nie udaje. Między innymi dlatego, że nie znają pewnych branżowych podstaw i nie posiadają wiedzy teoretycznej. Nie znają zasad konstrukcji ubrań oraz nie mają pojęcia o materiałach, nie wiedzą na co się nadają i jak je odróżnić. Firmy tworzące niekomfortowe ubrania znikają więc z rynku. Warto jest więc się szkolić, mieć świadomość tworzenia i korzystać z coraz to nowych możliwości.

Zanim się jednak zdecydujemy na  ten kierunek studiów, musimy wiedzieć, że konieczne są uzdolnienia techniczne. Projektant musi wiedzieć, na jakiej zasadzie są zbudowane i jak działają projektowane przez niego wyroby, musi umieć czytać dokumentację techniczną (rysunki). Jest to niełatwy kierunek, ponieważ w projektowaniu konieczne jest łączenie zagadnień artystycznych, takich jak kształt i kolor, z technicznymi, czyli konstrukcją. Program studiów złożony jest z przedmiotów projektowych, artystycznych, humanistycznych i technicznych. Studia te wymagają twórczego myślenia, poczucia estetyki i zdolności plastycznych.

Jak z każdym zadaniem w życiu, powinieneś wiedzieć, po co to robisz. Wielu ludzi tak naprawdę nie wie, dlaczego robi różne rzeczy i przez to wykonują je przeciętnie lub jeszcze słabiej. Jeśli chcesz odnieść jakikolwiek sukces, musisz być powyżej przeciętnej. Niekoniecznie od razu, bo jest to proces. Japończycy mają na to własne określenie – kaizen. Filozofia biznesowa, która sprowadza się do niekończącego ulepszania. Jej podstawową regułą jest ciągle zaangażowanie oraz chęć do podnoszenia jakości. Dlatego uczciwie i dogłębnie odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego chcę to robić? Najczęściej będzie to potrzeba zaspokojenia twojego kreatywnego „ja”, w połączeniu z motywacją finansową. Koniec końców, nie chcesz dokładać do interesu, tylko na nim zarobić. Twoja osobista motywacja może być inna, ale sprecyzuj ją, aby stanowiła punkt odniesienia dla chwil zwątpienia i lenistwa, które niewątpliwie nadejdą.

Aleksandra Wirosławska

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ