Emocje

Emocje

364
0
PODZIEL SIĘ

Przychodzą kiedy chcą, zalewają nas. Bywają miłe, ale i takie, przed którymi bronimy się wszystkimi dostępnymi metodami. Przychodzą powolutku lub eksplodują z niezwykłą gwałtownością.Trwają. Opadają, przeważnie powoli.

Skąd wiesz, że przyszła emocja? Po czym ją rozpoznajesz? Większość ludzi twierdzi, że emocje „ma w głowie”. Stara się uzasadnić intelektualnie przeżywane uczucia, więc pierwszy z wniosków to skierowanie uwagi na głowę. Wniosek o tyle słuszny, że faktycznie początek jak zawsze jest w umyśle. Niesłuszny jednak z powodu występowania uczuć (sic!) w czującym ciele. Emocja bowiem jest odpowiedzią ciała na myśl. To reakcja naszego ciała umożliwiająca odróżnianie strachu od skrępowania, gniewu od podniecenia, miłości od nienawiści. Reakcja ta jest bardzo i z wielką dokładnością specyficzna. Spróbujcie przypomnieć sobie duży strach, wyprostujcie całe ciało i podnieście brodę do góry. A teraz ta sama emocja, ale ze skulonymi ramionami i opuszczoną głową. I co?

Wielu ludzi  przeżywa te same emocje inaczej, czasem zaskakująco inaczej. Czasem strach zamienia ludzi w kamień, czasem w trzęsącą się galaretę. Nie ma żadnych różnic w strukturze przeżywania emocji niemiłych i tych akceptowalnych. I te i te narastają i zanikają. Różnicą jest treść, czyli nazywanie. A więc ludzie szczęśliwi się śmieją, a czasem szlochają, dumni czerwienieją, a czasem bledną.

Do czego używamy emocji? Ano do reagowania na nie. Każda z emocji to ważny przekaz od naszej Nieświadomości do Świadomości. Gniew generuje energię i siły na wypadek zagrożenia naszych granic. Wstyd nadaje: przekroczyłeś cudze normy. Poczucie winy przypomina: naruszyłeś swoje normatywy. Smutek: już więcej nie będzie, skończyło się. Rozpacz: skończyło się to najważniejsze, na pewno. Nadzieja: jeszcze będzie, na pewno. Spokój: wszystko się dobrze dzieje, po kolei. Chęć: chcesz, aby się dokonało. Erotyka: prokreujmy. Miłość: chcę bliskości, dotyku, szczęścia, Kogoś. Lęk: poproszę o informacje, bo inaczej nie ruszę. Duma: I’m the king of the world. Komunikaty te są prawdziwe, tak jak każdy intuicyjny komunikat. Oczywiście na dany moment wiedzy i tylko dla ciebie. Jeśli będziesz wyczulony i należycie wytrenowany, zrozumiesz siebie i innych. Wejdziesz do świata, gdzie ludzie nie robią czegoś przeciwko, ale z powodu najgłębszej pozytywnej intencji.

Czy już wiesz, że nie ma negatywnych emocji? Każda z nich pomaga. Do czego ta bolesna emocja? Do ratowania życia i zdrowia. Ludzie pozbawieni łaski bólu muszą mieć opiekuna, inaczej stracą życie nawet o tym nie wiedząc.

Czasem emocje nasze odzywają się z ponadnormalną siłą. Co wtedy? Czasem nasze emocje generujemy ze zbyt małą intensywnością. Co wtedy? Zazdrość przeszkadza w związku. Niekiedy mamy za mało zaufania, radości, przyjaźni. Bywa, że strach zaczyna być irracjonalny. Nasze reakcje zaczynają budzić sprzeciw racjonalnego Ja. I chyba to jest największy kłopot z naszymi emocjami. Zaczynają się pytania o granice normalności. W dawnych czasach można było tłumaczyć wszystko demonami. Było łatwiej.

Chociaż i dzisiaj chętniej myślimy o egzorcyzmach, niż o zrozumieniu naszego myślenia. Łatwiej wpaść na pomysł Cosia, niż, że to mój sposób i przyzwyczajenie do pewnego rodzaju myślenia budują egzotyczną „rzeczywistość”.

Sposobów pracy z emocjami, zwłaszcza przy pomocy NLP jest wiele. Najprościej zacząć od fizjologii.  Więc spróbuj najpierw zidentyfikować ponadnormalne niechciane uczucie. Która część ciała najbardziej reaguje? Czy ta reakcja „chce” do góry, na dół, do przodu, w głąb? Czy masz wrażenie gorąca, zimna? Czy pojawia się jakiś specyficzny rytm, narastanie, zmniejszanie? A może masz wrażenie zapachu, smaku w ustach, dźwięku, lekkiej deformacji widzenia, koloru? Teraz poeksperymentuj. Zmień kierunek, rytm, wrażenie temperatury. W większości przypadków odczujesz zmianę. Dla twoich wrażeń początkowo niewielką, ale poczujesz. Dla naszej psychiki zmiana o 10 procent jest dowodem świadomego sterowania sobą, a to podstawa tych procedur.

Możesz wejść w ćwiczenia swojego umysłu znacznie głębiej, do poziomu wartości i przekonań, zmieniając strukturę ich przeżywania. Moc przekonań można zmieniać modyfikując ilość dowodów na nie, i to nie w treści dowodu, ale np. w odległości wyświetlania pamięciowego filmu, zmieniając jego szybkość, bądź kierunek projekcji.

NLP nie tworzy nowych procedur. Wszystko to, co powyżej podpatrzono u samorodnych talentów, no może troszkę bardziej uporządkowano.

Kiedy porozmawiasz ze sportowcami bijącymi rekordy, pojedynkującymi się z własną tremą, opowiedzą ci dużo o procedurach pracy z emocjami. Pogadaj z najlepszymi sprzedawcami na moment przed wejściem do kluczowego klienta. Zapytaj studentów najwyższych lat jak zdają egzaminy, a dowiesz się jak stosują swoje prywatne NeuroLingwistyczne Programowanie. Pytaj, zastanawiaj się, eksperymentuj.

Marek Rożalski

www.rozalski.pl

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ