Młodzi ludzie na rynku pracy

Młodzi ludzie na rynku pracy

360
0
PODZIEL SIĘ

170 ofert zatrudnienia w Grupie MOL dzięki programom Freshhh i Growww

Osoba udzielająca wywiadu: Dyrektor HR z Grupy MOL, Zdravka Demeter Bubalo

Redakcja: Dlaczego przemysł naftowy może być atrakcyjny dla osób wchodzących na rynek pracy?
Dyrektor HR z Grupy MOL, Zdravka Demeter Bubalo: Przemysł gazowo – naftowy jest atrakcyjny dla młodych ludzi rozpoczynających karierę zawodową , którzy szukają stanowisk wymagających zaangażowania. W rzeczywistości, branża ta jest fundamentalną gałęzią przemysłu. Grupa MOL poszukuje specjalistów we wszystkich rodzajach zawodów, zarówno w rafinerii, w dziale operacyjnym jak i w międzynarodowym biurze. Powiązane ze sobą oddziały firmy pozostają otwarte na młodych ludzi, nowe pomysły i zasoby. W tym roku Grupa MOL zatrudni ponad 170 absolwentów.

R: Czym zajmuje się na co dzień Grupa MOL?
ZDB: Grupa MOL to międzynarodowa firma z sektora naftowo-gazowniczego, z siedzibą w Budapeszcie. Firma działa od ponad 100 lat i aktualnie jest obecna w ponad 40 krajach, w których zatrudnia 27 tys. pracowników. Poza poszukiwaniem i wydobyciem surowców, Grupa MOL od 75 lat rozwija również działalność w sektorze węglowodorów, poprzez fabryki w ośmiu krajach i koncesje na poszukiwanie surowców w 14 krajach. Grupa MOL zarządza także czterema rafineriami i dwoma zakładami petrochemicznymi na Węgrzech, Słowacji oraz w Chorwacji. Posiada również sieć blisko 2 tys. stacji serwisowych w 11 krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej.

R: Na czym polegają programy Freshhh i Growww oraz do kogo są skierowane?
ZDB: FRESHHH jest międzynarodowym konkursem skierowanym do studentów. Odbywa się online – trzyosobowe zespoły mają za zadanie zbudować od podstaw koncern naftowy, decydować w sprawie projektów badawczo – rozwojowych, zarządzać rafinerią w ukierunkowaniu na różne produkty oraz stworzyć pakiet produktów najlepiej generujących zysk. Studenci we wszystkich krajach mogą zarejestrować swój udział w programie Freshhh do 29 marca na stronie: www.freshhh.net.
Growww jest programem dla absolwentów, który oferuje utalentowanym osobom wyjątkową okazję rozpoczęcia kariery w międzynarodowej firmie z branży paliwowej, zdobycia doświadczenia zawodowego pod okiem profesjonalistów i sprawdzenia się w międzykulturowym środowisku pracy. Podczas intensywnego, jednorocznego programu, uczestnicy poprzez udział w Programie Edukacji Biznesowej (BEP) mają możliwość poznania branży, oraz nawiązania i rozwijania profesjonalnych relacji. Absolwenci i młodzi profesjonaliści mogą aplikować do programu Growww do 8 kwietnia na stronie Grupy MOL www.molgroup.info/growww oraz na jej profilu LinkedIn.

R: Do studentów i absolwentów jakich kierunków są skierowane te programy?
ZDB: Nie mamy żadnych ograniczeń w stosunku do kierunków studiów. Do programu Freshhh mogą aplikować studenci z różnych krajów oraz reprezentujący różne uczelnie i wydziały.
Growww oferuje absolwentom szeroką ofertę zatrudnienia w 13 krajach i jest ciekawym wzywaniem dla osób o różnych specjalizacjach od inżynierii, ekonomii i informatyki po nauki społeczne.
O stanowiska mogą ubiegać się absolwenci i młodzi studenci różnych kierunków studiów.

R: Jakie warunki należy spełnić, aby wziąć udział w programach?
ZDB: Elementem niezbędnym do uczestnictwa w programie FRESHHH jest posiadanie statusu studenta. Poszukujemy studentów kierunków biznesowych, ale gorąco zapraszamy również osoby studiujące dziedziny pokrewne. Do udziału w konkursie mogą rejestrować się jedynie trzyosobowe drużyny.
Program Growww jest z kolei adresowany jedynie do absolwentów i osób, które niedawno rozpoczęły swoją karierę zawodową. W przypadku obu programów, uczestnicy powinni być otwarci na nowe wyzwania i wykazywać zainteresowanie tematyką przemysłu naftowo – gazowego.

R: Jakie korzyści przynosi udział w programach?
ZDB: Dzięki programowi FRESHHH studenci mają możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat przemysłu naftowo-gazowego, i otrzymują szansę rozpoczęcia swojej kariery w Grupie MOL.
Podczas intensywnego, jednorocznego programu Growww, uczestnicy zyskają praktyczny wgląd w branżę, poprzez udział w Programie Edukacji Biznesu (BEP) oraz nawiązanie i rozwój profesjonalnych relacji. Każdy młody specjalista jest wspierany przez doświadczonego kolegę. Z programem Growww absolwenci i młodzi ludzie mają szansę rozpoczęcia swojej kariery w międzynarodowym środowisku.

R: Jakie nagrody przewidywane są dla zwycięzców?
ZDB: Pięć najlepszych drużyn w konkursie FRESHHH będzie miało okazję osobiście wziąć udział w finale, zaś dla trzech najlepszych zespołów przewidywana nagroda wynosi w sumie 25.000 euro. Największe talenty otrzymają również szansę na rozpoczęcie swojej kariery, dzięki ofertom pracy w międzynarodowym zespole Grupy MOL.

R: Dlaczego absolwenci powinni być zainteresowani karierą zawodową w Grupie MOL?
ZDB: Poprzez uczestnictwo w programie Growww młodzi profesjonaliści mają. szansę na realizację oraz promocję swoich własnych pomysłów i koncepcji. Od startu programu w 2007 roku zostało zatrudnionych 1770 „Growwwersów”, niemal 40% uczestników programu awansowano na wyższe stanowiska w firmie. Po zakończeniu programu, większość uczestników kontynuuje swoją karierę w Grupie MOL, na stanowiskach specjalistów bądź ekspertów.
Growww oferuje absolwentom ponad 170 pozycji dla różnych specjalizacji od inżynierii, ekonomii, informatyki, nauk przyrodniczych i nauk społecznych na poziomie grupy w 13 krajach.

R: Jak wyglądały poprzednie edycje konkursowe? Co robią dziś zwycięzcy poprzednich edycji?
ZDB: Dotychczasowe edycje konkursu były wyjątkowe. Uczestnicy przedstawili wiele innowacyjnych pomysłów oraz sposobów rozwiązywania problemów. Młodzi profesjonaliści zawsze poszerzają nasze myślenie, jest to głównym powodem, dla którego co roku zapraszamy studentów i absolwentów do udziału w konkursie. Najlepsi uczestnicy poprzednich edycji rozpoczęli karierę w Grupie MOL w ramach programu Growww.

R: Czy ma Pani jakieś rady dla osób startujących w tegorocznej edycji?
ZDB: Studenci startujący w tegorocznej edycji programów Freshhh powinni wykazać zainteresowanie przemysłem naftowo-gazowym oraz pracować samodzielnie i kreatywnie. Ale najważniejsza jest pewność siebie i koncentracja.
Absolwenci, którzy chcą rozpocząć swoją karierę dzięki programowi Growww powinni być otwarci na nowe doświadczenia, entuzjastyczni i chętni do nauki. Myślę, że to klucz do sukcesu.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ