Nowa Era Jazzu- Aquanet Jazz Festival

Nowa Era Jazzu- Aquanet Jazz Festival

364
0
PODZIEL SIĘ

Kolejna, festiwalowa odsłona Ery Jazzu odbędzie się wiosną ( 13-18 kwietnia 2016 roku). Impreza już na dobre powróciła do Poznania i jako Aquanet Jazz Festival staje się znaczącym wydarzeniem kulturalnym i artystycznym. Uroku festiwalowi dodają nie tylko miejsca koncertów, liczny udział publiczności ale także niekwestionowane gwiazdy oraz ciekawe projekty. Koncerty festiwalowe odbywać będą się w kilku salach ( Opera, CK Zamek) oraz klubach Poznania ( Blue Note, Piano Bar) i obejmować będą nie tylko prezentacje autorskie zaproszonych gwiazd, ale także projekty specjalne : udział światowej gwiazdy w zespole poznańskich muzyków, specjalnie przygotowany projekt „komedowski ” oraz koncert laureata nagrody Era Jazzu 2016.

„ Staram się – mówi Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – konstruować imprezę inną niż wszystkie. Era Jazzu z ogromnym dorobkiem koncertowym zaprezentowała dotąd wielu największych innowatorów jazzu i gwiazdy tej muzyki. Naszym pomysłem jest teraz pokazywanie tego, co najważniejszego dzieje się w jazzowym świecie i prezentowanie artystów, którzy nieczęsto pojawiają się na naszych estradach lub pokazujemy ich po raz pierwszy ”.

Niekwestionowaną gwiazdą festiwalu jest China Moses – nowa gwiazda jazzu i muzyki soul. Wieczór jazzu, bluesa i funky przedstawi James „Blood” Ulmer – legenda jazzowej gitary. Wokalista Anthony Strong błyskawiczne wdarł się na światowe estrady światowe opanowane dotąd przez Michaela Buble i Jami’ego Culluma. „ Portishead Jazz” zagra kwartet Get The Blessing – muzycy z kultowych grup Radiohead oraz Portishead. Amerykańska wokalistka Deborah J.Carter przedstawi „Diggin’ The Duke” ukłon w stronę muzyki genialnego innowatora jazzu– Duke’a Ellingona.

„ W ramach Ery Jazzu – rekomenduje Dionizy Piątkowski – przygotowujemy także kilka projektów specjalnych. Najważniejszy to koncert Chico Freemana wraz z poznańskimi muzykami i premiera koncertowa najnowszej płyty legendarnego saksofonisty. Amerykański saksofonista Chico Freeman należy do najznamienitszych instrumentalistów nowoczesnego jazzu. Pochodzi ze słynnego „klanu Freemanów” – rodzinnej elity chicagowskiego jazzu, którą tworzą wybitni i legendarni artyści”.

Laureatem tegorocznej nagrody Ery Jazzu jest poznański gitarzysta Dawid Kostka. „ Dawid jest już dzisiaj wirtuozem jazzowej gitary – rekomenduje laureata Dionizy Piątkowski. Niezwykle ciekawy projekt “ Komeda Variations” przygotował trębacz Maciej Fortuna oraz pianista Krzystof Dys : poddali wnikliwej, artystycznej wariacji kompozycje najwybitniejszego polskiego jazzmana Krzysztofa Komedy – Trzcińskiego. Koncert “Komeda Variations” przygotowano w 85 rocznicę urodzin K. Komedy i jest hołdem Ery Jazzu dla wybitnego Poznaniaka.

 

PROGRAM

GET THE BLESSING Portishead Jazz 13.04.2016, godz.20.00 – Poznań – Blue Note

Po raz pierwszy w Poznaniu zaprezentowany zostanie niecodzienny projekt muzyczny „ Portishead Jazz ” przygotowany przez kwartet Get The Blessing. Za tą enigmatyczną nazwą skrywali się wybitni muzycy, kojarzeni dotąd z brytyjskim trip-hopem oraz kultowymi grupami Radiohead oraz Portishead. „Portishead Jazz” – to klucz i pomysł na dotarcie zarówno do miłośników trip-hopu, jak i entuzjastów prawdziwego jazzu.„ Brytyjscy muzycy – jak pisał Marek Dusza – niczym piraci szturmem wzięli amerykańską fregatę o nazwie Jazz i zrobili z niej flagowy okręt punk-free-jazzu rodem z Bristolu”. Robert Sankowski po ich pierwszych polskim koncercie pisał :„Jazz, trip-hop, elektronika i rock w jednym – koncert projektu Portishead Jazz był jednym z najoryginalniejszych występów w historii festiwalu Era Jazzu „.

ANTHONY STRONG Singin’ & Swingin’ 14.04.2016, godz.20.00 – Poznań – Piano Bar

Anthony Strong w rodzinnej Anglii okrzyknięty został gwiazdą jazzu i błyskawiczne wdarł się na estrady światowe opanowane dotąd przez Michaela Buble i Jami’ego Culluma. Komercyjny sukces albumu „ Stepping Out” wylansował szybko nową ikonę jazzowej wokalistyki. Śpiewa z naturalnością, z jaką oddycha, a na fortepianie gra tak naturalnie, jak śpiewa. Przystojny Anthony Strong komplementowany jest jako „najgorętszy, wschodzący talent w wokalistyce jazzowej”, pojawia się jako celebryta na okładkach popularnych magazynów a przez brytyjską prasę uznawany jest za „ogromny talent, z wszelkimi zadatkami na gwiazdę panteonu współczesnego retro-jazzu”. Wychwalany jako „nowa angielska supergwiazda jazzu” Anthony Strong już na początku 2012 roku znalazł się w centrum uwagi czołowych wytwórni płytowych. Młody artysta podpisał kontrakt z kultową francuską firmą Naive Records i dołączył do elity artystów tej oficyny ( jak Adele, Carla Bruni i Katie Melua). Po wydaniu premierowego albumu „Stepping Out” Anthony Strong pojawił się na pierwszej stronie największego francuskiego dziennika Le Figaro, wystąpił w niemieckiej telewizji, a przez brytyjską prasę został obwołany wybitnym talentem, predystynowanym do zajęcia miejsca w panteonie takich gwiazd retro – nowoczesnego jazzu jak Jamie Cullum i Michael Bublé. Na You Tube teledyski A. Stronga mają kilkusettysięczną widownię a w listopadzie 2013 jego debiutancki album uplasował się na pierwszym miejscu jazzowej listy amerykańskiego
iTunesa. Nagranie przełomowego albumu zrealizował z udziałem znakomitych muzyków: australijskiego trębacza. „ Stepping Out” to przede wszystkim wielkie standardy jazzowe („My Foolish Heart”, „ When I Fall In Love „), przeboje (np. „Overjoyed”- Stevie’go Wondera), ale także utrzymane w swingowej konwencji stylowe kompozycje A.Stronga.

JAMES BLOOD ULMER Funk, Blues, Jazz and More 15.04.2016, godz.20.00 – Poznań – Blue Note

James „Blood” Ulmer to legenda jazzowej gitary. Określany jest często mianem najbardziej oryginalnego gitarzysty od czasów Jimi ’ego Hendrixa; jego free-jazzową mieszaninę improwizacji z ostrymi poszarpanymi rytmami tanecznymi i wszędobylskim bluesem okrzyknięto najważniejszym krokiem w jazzie po muzyce legendarnego Ornette Colemana. Amerykański gitarzysta jazzowy i bluesowy muzyczną przygodę rozpoczynał od jazzu i zasłynął dzięki współpracy z awangardowym innowatorem Ornette’em Colemanem. Był pierwszym muzykiem grającym na gitarze elektrycznej, który nagrywał i koncertował z Colemanem a i sam gitarzysta wymienia Ornette’a Colemana jako jazzmana, który wywarł ogromny wpływ na jego muzykę.Przez ostatnie kilka lat koncertował w towarzystwie tria bluesowego zdolnego grać zarówno porywającą muzykę taneczną, jak i mainstreamowy funk-fusion. Gitarzysta zawsze przyznawał się do fascynacji B.B. Kingiem i Jimim Hendrixem. Jego ostatnie zespoły a zwłaszcza dzisiejsze trio jest wypadkową bluesowych korzeni i całego życiowego doświadczenia. To radykalna mieszanka jazzu, bluesa, ostrego rocka i muzyki funk.

CHICO FREEMAN Poznań Jazz Project 16.04.2016, godz.20.00 – Poznań – CK Zamek

Amerykański saksofonista Chico Freeman należy do najznamienitszych instrumentalistów nowoczesnego jazzu. Pochodzi ze słynnego „klanu Freemanów” – rodzinnej elity chicagowskiego jazzu, którą tworzą wybitni i legendarni artyści: ojciec Von Freeman (saksofonista), wuj George ( gitarzysta), wuj Bruz (perkusista) oraz Evertt (trębacz). Nazwisko Chico Freemana pojawia się na płytach D. Gillespie’ego, McCoy Tynera, E. Jonesa, Ch. Mingusa, J. DeJohnette, A. Blakey’a, W. Marsalisa, B. Marsalisa, J.Hendersona, Von Freemana, A. Blythe’a i wielu wielu innych . Chico Freeman pojawia się jako solista w zespołach i sesjach grup Earth, Wind & Fire, The Eurythmics, The Temptations, The Four Tops a nawet u Stinga. Ulegając fascynacji muzyką latynoską współpracuje z gigantami latin-jazzu : Tito Puente, Machito, Irakere, Arturo Sandovalem, Celią Cruz, Giovannim Hidalgo, Paulinho DaCosta, Nana Vasconcelos, Ray’em Barretto. W ramach Ery Jazzu Chico Freeman przygotowuje podobny projekt. Do współpracy zaprosił doskonałych , młodych muzyków z Poznania. Ten wyjątkowy Chico Freeman & Poznań Jazz Project jest doskonałą konfrontację naszych wyobrażeń o współpracy oraz wypracowaniu brzmień i nastrojów, jakie towarzyszą spotkaniu wielkiej legendy jazzu z kreatywnymi, polskim muzykami.

FORTUNA / DYS Komeda Variations 16.04.2016, godz.20.00 – Poznań – CK Zamek

Niezwykle ciekawy projekt “ Komeda Variations” przygotował w ramach Ery Jazzu duet poznańskich muzyków. Choć obaj artyści wywodzą się z dwóch różnych światów muzycznych, znani są doskonale ze swoich autorskich dokonań głównie w kręgu muzyki jazzowej oraz improwizowanej. Wspólne nagrania, koncerty i pomysły są postrzegane jako ważne, przemyslane i doskonale przygotowane projekty artystyczne. Także i tym razem trębacz Maciej Fortuna oraz pianista Krzystof Dys poddali wnikliwej, artystycznej wariacji kompozycje najwybitniejzego polskiego jazzmana Krzyszyofa Komedy -Trzcińskiego. Koncert “Komeda Variations” przygotowano w 85 rocznicę urodzin K.Komedy i jest hołdem Ery Jazzu dla wybitnego Poznaniaka. Duet Fortuna/Dys zdobył uznanie krytyków sceny jazzowej już roku 2013, kiedy to zrealizowano album „Tropy”. Rok później ukazała się płyta „Fortuna/Dys – Maciejewski Variations”, stanowiąca zestaw autorskich wariacji wybranych utworów Romana Maciejewskiego. Teraz trębacz i pianista proponują własne impresje „komedowskie”.

DAWID KOSTKA Project Era Jazzu 2016 Prize 16.04.2016, godz.20.00 – Poznań – CK Zamek

Laureatem tegorocznej nagrody Ery Jazzu jest poznański gitarzysta Dawid Kostka. Na Blue Note Poznań Competition 2015 brawurowo i z wielką wirtuozerią zagrał „Yes or No” Wayne’a Shortera i własną kompozycję „Night Vision”. Dawid Kostka jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej. Od kilka lat związany jest z różnymi projektami artystycznymi koncertując z Sławkiem Uniatowskim, Kubą Badachem, Dorotą Miśkiewicz, Ewą Bem, Stanisławem Soyką, Janem Ptaszynem Wróblewskim oraz Anną Serafińską. Podczas festiwalu Era Jazzu 2015 zrealizował wraz amerykańskim wokalistą Vinx’em entuzjastycznie przyjęty Poznań Jazz Project.

DEBORAH J.CARTER Diggin’ The Duke 17.04.2016, godz.20.00 – Poznań – Piano Bar

Amerykańska wokalistka Deborah J.Carter należy do tej wąskiej grupy gwiazd, które nie siląc się na tanią popularność zdobywają zachwyt krytyków i uznanie szerokiej publiczności. Znana i oklaskiwana na całym świecie jest dzisiaj atrakcją największych festiwali oraz prestiżowych sal. Aplauz zyskuje szczególnym, muzycznym uwodzeniem oraz osobistą charyzmą. Jej interpretacje wielkich standardów jazzu stawiają Deborah J.Carter wśród najciekawszych wokalistek dzisiejszego jazzu. Najnowszy projekt Deborah J. Carter jest pokłonem w stronę muzyki genialnego innowatora jazzu, kompozytora i pianisty – Duke’a Ellingona. „Diggin’ The Duke” to brawurowo i sugestywnie intepretowane wielkie standardy Ellingtona. Wielkie hity Duke’a „Satin Doll”, „ „Solitude” czy przebojowe „ Don’t Get Around Much Anymore” stają się nowymi, nowoczesnymi piosenkami z zadziornym, swingowym odniesieniem. Raz jest to bluesujący „I Ain’t Got Nothin’ but the Blues”, raz melancholijny „ Prelude to a Kiss

CHINA MOSES Tribute To Crazy Blues 18.04.2016, godz.20.00 – Poznań – Teatr Wielki

China Moses – nowa gwiazda jazzu i muzyki soul. Ale także modelka, aktorka, celebrytka, prezenterka francuskiej MTV, ambasadorka Dobrej Woli UNICEF i charytatywnych akcji AIDS Solidarity. Nadto córka legendarnej wokalistki Dee Dee Bridgewater i słynnego reżysera Gilberta Moses. Wokalistka, której album „This One’s For Dinah” stał się największą sensacja i wielkim wydarzeniem artystycznym ostatnich lat. Choć koncertuje okazjonalnie jest atrakcją największych festiwali i prestiżowych estrad. W ciągu kilku lat amerykańsko-francuska wokalistka zrealizowała trzy ciekawe albumy ( “China” , “On Tourne en Rond” oraz “Good Lovin” ), zaistniała na hermetycznym rynku… electro hip hopu i związała się z popularnymi DJ -producentami Ogromną popularność China Moses budowała będąc prezenterka MTV i gwiazdą TV.

Przełomowym okazało się spotkanie z pianistą i kompozytorem Raphaele Lemonnier. Zrealizowany wspólnie projekt “Gardenias For Dinah” – hołd dla wielkiej amerykańskiej wokalistki Dinah Washington pozwolił zaistnieć China Moses także jako znakomitej wokalistce jazzowej. Artystka podpisała kontrakt z prestiżową wytwórnią Blue Note Records i stała się – wraz z Cassandrą Wilson i Norah Jones – elitarną wokalistką dla tej oficyny. Zrealizowany wkrótce album „This One’s For Dinah” stał się wielkim wydarzeniem i pozwolił wokalistce brawurowo zaistnieć na jazzowej, światowej estradzie. Nowy album “Crazy Blues” jest nawiązaniem artystki do sztuki wokalnej wielkich gwiazd ( od Dinah Washington po Mamie Smith, Helen Humes, , Ma Rainey, Esther Phillips, Niny Simone a nawet Janis Joplin, Etty James i Donny Summer). Pojawia się ciekawa orkiestracja, modelowa wręcz interpretacja tytułowego „Crazy Blues” z repertuaru Mamie Smith, niezwykle sugestywna „Cherry Wine” ( śpiewana kiedyś przez Esther Phillips) czy zadziorny „ Hot Stuff” z repertuaru Donny Summer.Nie dziwi zatem podziw słuchaczy i zachwyt krytyków dla muzyki i sztuki estradowej China Moses. Recenzent londyńskiego The Times pisze: „… zrodziła się nowa, wielka gwiazda soul-jazzu ” a opisując koncert dodaje : olśniewająca, z kieliszkiem czerwonego wina, w wysokich, modnych, paryskich obcasach przejmuje estradę w jednej chwili by podjąć publiczność do swojego, pięknego, jazzowego świata”.

Więcej informacji na stronie: www.jazz.pl oraz www.facebook.com/erajazzu
Bilety do nabycia: www.ticketpro.pl; www.bilety24.pl oraz Blue Note / CK Zamek / Teatr Wielki

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ