Poznań – miasto doznań!

Poznań – miasto doznań!

402
0
PODZIEL SIĘ

Zaraz obok Warszawy i Krakowa, jest jednym z największych miast akademickich. Poznań kusi wielością inicjatyw kulturowych, bliskością Berlina, którą da się wyczuć we wspaniałej muzyce oraz pysznym jedzeniem na każdą kieszeń!

W Poznaniu znajdziemy osiem uczelni publicznych, w tym pięć uniwersytetów i ponad 20 uczelni niepublicznych. Studenci wybierają to miasto z wielu względów. Centralne położenie Poznania na mapie Polski jest jednym z nich. Siatka połączeń z innymi miastami jest dobrze rozbudowana, wiec dojazd w każdą stronę jest prosty. Poznań jest również świetnie połączony ze stolicą Niemiec, Berlinem, który uchodzi za jedno z najbardziej imprezowych miast w Europie. Weekendowe wypady za niemiecką granicę są wśród poznaniaków na porządku dziennym. Do Berlina łatwo dostać się pociągiem, autobusem oraz coraz bardziej popularnym „BlaBla Car”.

Dzieje się!
Jednym z argumentów za wyborem Poznania jako miasta, w którym spędzi się studenckie lata, jest stosunkowo niskie bezrobocie. Student z łatwością może znaleźć w Poznaniu pracę. Ogromną popularnością cieszy się strefa gastronomiczna, w której zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo duże. Oprócz tego łatwo jest znaleźć pracę dorywczą, np. w charakterze hostessy, szczególnie na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Jest to największy organizator targów w Europie Środkowo-Wschodniej. Niemalże co weekend odbywają tam się przeróżne ekspozycje ściągające ludzi z całego świata. Jest to więc świetna okazja do zapoznania się z innym językiem oraz kulturą.
Uczelnie poznańskie wciąż się rozwijają i proponują studentom nowe rozwiązania. W Poznaniu można studiować wiele ciekawych kierunków, takich jak np. urgofinistyka, kognitywistyka, intermedia czy lutnictwo artystyczne. Poznań zachęca wszechstronnością, każdy z łatwością znajdzie w nim coś związanego z własnymi zainteresowaniami.
Miasto to staje się również czołowym ośrodkiem kultury w Polsce. Co roku odbywa się tam popularny „Malta Festival”, łączący sztukę każdego rodzaju. Przez dziesięć lat gościł również popularny festiwal filmowy „Transatlantyk”. Studentów zainteresują również warsztaty „ARTenalia” czy też festiwal „Kulminacje”.
Ceny życia w Poznaniu nie są wyższe niż w Warszawie czy Krakowie. Znalezienie mieszkania nie jest trudne. Sytuację ułatwia doskonała sieć transportu publicznego, liczne tramwaje oraz autobusy.

Okno na świat
Poznań bierze również udział w wymianie „Erasmus +”, która umożliwia studiowanie i zdobywanie doświadczenia za granicą. Oprócz krajów należących do Unii Europejskiej, poznańscy studenci mogą wybrać się na wymianę do Norwegii, Liechtensteinu, a nawet Turcji. Każdego roku w wymianie studenckiej bierze udział ponad 1000 studentów z Poznania. Wiele poznańskich uczelni wspiera również program mobilności studentów MOST, dzięki któremu student może wybrać się na semestr bądź rok studiów w innym mieście na terenie Polski.
W Poznaniu można przede wszystkim dobrze i tanio zjeść. Od dłuższego czasu coraz częściej można znaleźć tam fantastyczne lokale wypełnione zdrową kuchnią. Bardzo popularne są również foodtrucki, które oferują szeroki wachlarz potraw.
Miasto to jest wypełnione muzyką. Wiele klubów oferuję muzykę różnego rodzaju, od popularnego popu, przez jazz aż do niszowej elektroniki.

SQ KLUB
Funkcjonuje już od 10 lat. W klubie zagrały zagraniczne gwiazdy wielkiego formatu takie jak: M83, Jamie Woon, Junior Boys czy Parov Stelar Band. Klub ten zyskał wiele nagród i wyróżnień w prestiżowych plebiscytach, m.in. czterokrotnie “Klub Roku” według „Głosu Wielkopolskiego”, dwukrotnie “Klub Roku” według portalu Muno.pl oraz podobny tytuł przyznany przez polski DJ Mag i Aktivist. SQ to nie tylko imprezy w klubie, to także wiele inicjatyw realizowanych poza nim. Coroczny letni plenerowy cykl “SQ na Dziedzińcu”, imprezy organizowane w przestrzeniach Starej Rzeźni czy projekt ‘Delikatesy’ to tylko najważniejsze z nich.

KLUBOKAWIARNIA MESKALINA
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o czasach dekadencji, a laptopowi muzycy prezentują elektroniczne brzmienia. Barowy kontuar nie jest żadną granicą, nie rozdziela światów, bo po jego obu stronach można spotkać artystów, grafików, muzyków, ludzi teatru, animatorów kultury, kawiarnianych rewolucjonistów… Meskalina ma rzeszę wiernych fanów, stałych bywalców, niemalże zameldowanych w tym lokalu. Klubokawiarnia mieści się w samym sercu Poznania – w modernistycznym budynku Galerii Arsenał na środku Starego Rynku. Latem lokal powiększa się o ogródek ze sceną muzyczną i placem zabaw dla dzieci. Dzięki prostemu, funkcjonalnemu wystrojowi, błyskawicznie można go dostosować do wymogów koncertu, wystawy, projekcji filmowej, performansu, czy spektaklu teatralnego. Wszystkie te wydarzenia odbywają się w Meskalinie niemal na co dzień. Lokal jest też częstym klubem festiwalowym, np. podczas No Woman No Art czy Polskiej Platformy Tańca.

BLUE NOTE JAZZ KLUB
Melomani i osoby poszukujące żywego kontaktu ze sztuką doczekali się miejsca, w którym można nie tylko wysłuchać koncertów największych gwiazd jazzu oraz pokrewnych gatunków muzycznych, ale także spędzić czas w miłej i przyjaznej atmosferze. Blue Note powstał w pomieszczeniach, w których przez blisko sto lat mieściła się kotłownia ogrzewająca wielki gmach poznańskiego Zamku. Przestrzeń ta okazała się być idealną dla potrzeb dużego klubu muzycznego, choć przystosowanie jej było nie lada wyzwaniem i wymagało sporej odwagi. Blue Note, realizując zasadę „klubu otwartego”, prezentuje także wartościowych wykonawców innych kręgów muzycznych, takich jak: blues, soul, flamenco, acid jazz, hip-hop, reggae, muzyka celtycka, etniczna czy kabaretowa – występowali tu m.in.: Huun Huur Tu, Septeto National, Cracow Klezmer Band, Zion Train, Joe Bonamassa, Rafael Cortes, Kroke i wielu, wielu innych. Klub położony jest w centrum Poznania, w piwnicach Centrum Kultury Zamek, w bezpośrednim sąsiedztwie głównego węzła komunikacji miejskiej.

KONTENERART
Inicjatywa niezależnego środowiska artystów w Poznaniu – miejsce, gdzie można wypocząć, spotkać ludzi kultury, uczestniczyć w procesie twórczym, zdobyć nowe umiejętności podczas wielu warsztatów artystycznych, wziąć udział w niezwykłych koncertach i wystawach. Sama formuła KONTENERART stale się rozwija – powstaje kilka mniejszych niezależnych pracowni artystycznych, które będą animowane przez stowarzyszenia, fundacje, indywidualnych artystów. Otrzymują oni przestrzenie zbudowane z dwóch kontenerów każda i mogą działać swobodnie do końca sierpnia. Jest też większa przestrzeń zabudowana 140m2 do działań podczas zimniejszych i słotnych dni. Ponad 35 koncertów, 60 warsztatów, wiele seansów filmowych, spotkań, dyskusji.

Tamara Sawko

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ