Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

300
0
PODZIEL SIĘ

Na początku marca do kin wszedł pierwszy film fabularny o Żołnierzach Wyklętych „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”.

Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim „Rój”, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować „wroga władzy ludowej”.
Mieczysław „Rój” Dziemieszkiewicz w 2007 r. został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

„Żołnierze Wyklęci to byli młodzi ludzie, bohaterowie, którzy nie złożyli broni. Składali przysięgę na wolną Polskę i tej wolnej Polsce byli wierni do końca. Myślę, że warto o nich przypominać i kręcić filmy”.
Marcin Kwaśny, filmowy Roman Dziemieszkiewicz, brat „Roja”

Gatunek: wojenny/ historyczny
Produkcja: Polska, 2015 r.
Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zalewski ( „Czarne słońca”, „Gnoje”)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ