Studia w Poznaniu na TAK!

Studia w Poznaniu na TAK!

611
0
PODZIEL SIĘ

Co czwarta osoba mijana na poznańskiej ulicy jest studentem. Ponad 140 tys. żaków kształci się tu na 200 kierunkach na 28 uczelniach, z których osiem to szkoły państwowe. Co roku mury uczelni puszcza 40 tys. absolwentów. 

Poznań jest miastem dynamicznym i perspektywicznym. Łatwo znaleźć tu pracę i jest czysto. Poznaniacy lubią swoje miasto, a mieszkańcy innych miast chętnie pożyczyliby poznaniakowi pieniądze. To wyniki sondy przeprowadzonej wśród mieszkańców miasta.

Walka o podium
Poznań, w ocenie mieszkańców stolicy Wielkopolski i innych miast, znajduje się w ścisłej polskiej czołówce – wynika z sondażu przeprowadzonego przez PBS na zlecenie Gazety Wyborczej. Jako miasto uniwersyteckie, przoduje wśród ośrodków, w których warto się uczyć. Wymieniano takie walory jak: miasto dynamiczne, rozwojowe i dające doskonałe perspektywy: solidne wykształcenie i łatwą do zdobycia, intratną pracę.
Z opinii badanych wynika, że to również najbogatsze polskie miasto. Sondaż pokazuje, że dobra sytuacja finansowa poznaniaków wynika z dwóch czynników. Po pierwsze, mieszkańcy stolicy Wielkopolski wciąż zasługują na miano skąpców (w pozytywnym znaczeniu – po prostu są oszczędni), po drugie, to ludzie bardzo przedsiębiorczy i zaradni w interesach. Otóż respondenci pytani, komu pożyczyliby pieniądze, bez wahania wskazywali na krakowiaków i poznaniaków właśnie. Dlaczego? Bo poznaniak to solidna firma, szanuje każdą złotówkę i szanuje innych.
Poznaniacy szanują także czas własny i innych. Właśnie solidność, punktualność i wiarygodność to kolejne cechy wskazywane przez ankietowanych. W przeciwieństwie do mieszkańców Warszawy, czy Wrocławia, Gdańska i Krakowa, poznaniacy nie tłumaczą się korkami – są na czas i już.

Strefa przyjazna żakom
Poznań to jedno z większych miast akademickich w Polsce. Zastanawiający się nad studiami w tym mieście ludzie mogą przebierać w propozycjach uczelni wyższych i na pewno znajdą to, co ich interesuje. W Poznaniu jest osiem uczelni państwowych, a także kilkanaście niepaństwowych. W ich ofercie znajdują się kierunki humanistyczne, techniczne, ekonomiczne, przyrodnicze, medyczne i wiele innych.
To prawdziwe centrum akademickie, które aż buzuje od rokrocznie nadciągających nowych studentów. Obecnie szacuje się, że liczba poznańskich żaków to ponad 140 tysięcy, i co roku się powiększa.
Tak duża ilość alumnów gwarantuje nie tylko naukę, ale także bujne życie studenckie, dzięki rozlicznym propozycjom i atrakcjom, które oferuje Poznań, by po zajęciach można było się zrelaksować. Na Starym Rynku roi się od stylowych, klimatycznych knajpek. Codziennie otwierają swoje podwoje kluby. Ceny dopasowane są do kieszeni studenckich, zarówno w knajpkach, jak i w ośrodkach kultury, takich jak kina, muzea czy teatry.
Studiując w Poznaniu nie można również nie wziąć udziału w dorocznych, trwających kilka dni, Juwenaliach, czyli cyklu imprez i koncertów, podczas których Poznań należy do studentów. Tradycyjnie Juwenalia rozpoczyna wielki pochód przebierańców. Przybieranie zabawnego stroju to obowiązek każdego studenta. Lubią się oni prześcigać w pomysłach, tak więc spotkać możne mumie, wampiry, tramwaje, zakonnice, rycerzy, a nawet butelki. Prezydent miasta przekazuje studentom symboliczny klucz do bram Poznania i od tego momentu hulaj dusza, piekła nie ma – studenci rządzą przez kilka dni.
Dla tych ambitnych i zdolnych studentów miasto i uczelnie oferuje im udział w naukowych projektach, chociażby w szeroko omawianym Era inżyniera na Politechnice Poznańskiej. To doskonały sposób na zdobycie nowych umiejętności, zapoznanie się ze środowiskiem naukowym oraz dobry start do kariery naukowej i nie tylko. Warto zauważyć, że Poznań to nie tylko miasto akademickie. To także ośrodek rozwoju nauki. Tu odbywa się wiele krajowych i międzynarodowych konferencji na bardzo wysokim poziomie. Poznań to także nowoczesne, europejskie miasto. Widać to na każdym kroku. Wyróżnia je dobra komunikacja wewnętrzna oraz świetne połączenia z całym światem. Lotnisko łączy Poznań z najważniejszymi miastami świata, a także umożliwia szybkie dostanie się do Krakowa czy Warszawy.

Warto tu być
Studencka anegdota głosi, że Uniwersytet Jagielloński jest najstarszy, Warszawski – największy, a Poznański – najlepszy. Coś w tym jest, bo wśród kandydatów na uczelnie znajdują się adepci dosłownie z całej Polski. O miejsce na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza walczą między innymi maturzyści z Łeby, Suwałk, Świnoujścia, Ełku, Przemyśla, Rzeszowa, Białej Podlaskiej, Zakopanego i Nowego Sącza. Najwięcej zgłoszeń na UAM pochodzi oczywiście od kandydatów z województwa wielkopolskiego, sześciokrotnie więcej niż zgłoszeń z województwa zachodniopomorskiego, które pod względem liczby chętnych zajmuje drugą pozycję. Zainteresowani studiowaniem na UAM są także maturzyści z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego i dolnośląskiego. Ale nie tylko Polacy wybierają tu naukę.

Co roku przyjmowanych jest około 80 studentów zagranicznych. Na różnych kierunkach studiuje około 300 obcokrajowców. Dość liczni są studenci z tak egzotycznych i odległych krajów, jak Stany Zjednoczone, Kanada, czy Tajwan.
Poznań stara się zachęcać młodzież do wyboru właśnie jego uczelni poprzez prowadzenie szerokich kampanii informacyjnych.

Trudno wyobrazić sobie Poznań bez studentów. Chcemy przyciągnąć ich do miasta, bo są oni potencjalnymi mieszkańcami stolicy Wielkopolski, którzy są gotowi do pracy i do działania – mówił dla portalu wp.pl Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania.
Stolica Wielkopolski skusi maturzystów nie tylko uczelniami, programami stypendialnymi, bogatą ofertą edukacyjną, sportową i kulturalną, jakością życia, ale także programami pomagającymi w znalezieniu pracy. Poznań od lat szczyci się najniższym bezrobociem w Polsce oraz tym, że swoje siedziby ma tu wiele znanych międzynarodowych firm.
Mało kto o tym wie, że takie projekty jak Polak Potrafi czy Qpony.pl pochodzą właśnie z Poznania. Dlatego warto pokazać młodym ludziom, jak wiele możliwości może dać im mieszkanie w stolicy Wielkopolski – mówi Jakub Sobczak, założyciel największej polskiej platformy finansowania społecznościowego PolakPotrafi.pl, który był jednym z ambasodorów kampanii zachęcającej do studiowania w Poznaniu.

W ramach kampanii uruchomiono także stronę internetową www.poznanprzyciaga.pl, na której zainteresowani studiami znajdą wszystkie niezbędne informacje dotyczące oferty akademickiej Poznania.

Monika Smorczewska

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ