Wizytówka kobiety – piękne włosy

Wizytówka kobiety – piękne włosy

795
0
PODZIEL SIĘ

Lśniące, gęste, mocne i zadbane włosy są dumą i ozdobą każdej kobiety, a zaniedbane sprawiają, że nie tylko wyglądamy gorzej, ale też gorzej się czujemy.

To, w jakim stanie są włosy i czy są zdrowe, zależy od wielu czynników – hormonów, diety, problemów zdrowotnych, warunków atmosferycznych. Ale wpływ ma także odpowiednia pielęgnacja. Jak o nie dbać na co dzień, by były piękne i zdrowe?

Normalna skóra głowy i na pozór zdrowe włosy w pewnym momencie życia mogą zacząć się zmieniać – przetłuszczać, stać się osłabione, suche czy nawet wypadać. Dlatego, podobnie jak w przypadku cery, warto co jakiś czas przyjrzeć im się uważnie, by ocenić, czy nie trzeba im trochę pomóc. Wprowadzić dobrane odpowiednio kosmetyki, podciąć końcówki, zastosować maskę, bądź zmienić złe nawyki. Zasady pielęgnacji włosów są uniwersalne. Dla zdrowia i wyglądu włosów warto je poznać i stosować na co dzień.

Prawidłowe mycie włosów
Są kobiety, które muszą myć włosy codziennie, i takie, które mogą to robić raz na kilka dni. W obu przypadkach jest to postępowanie prawidłowe, bo włosy należy myć wtedy, kiedy tego wymagają – wyglądają na nieświeże albo skóra głowy jest przetłuszczona. Do mycia używamy szamponu dobranego do skóry głowy (błędem jest dopasowywanie go do rodzaju włosów). Szampon ma bowiem przede wszystkim oczyścić skórę – zmyć resztki środków do stylizacji, a w razie jakiegoś problemu pomóc się go pozbyć.
Wszystkie ”uniwersalne” zasady pielęgnacji włosów sprawdzają się u większości osób. Zawsze miej na uwadze wyłącznie swoje potrzeby i dokładnie obserwuj włosy i ciało.
Ważna jest odpowiednia technika mycia włosów. Szamponem staramy się myć tylko skórę głowy. Wystarczy opuszkami palców z nałożonym na nie szamponem lekko ją masować. Błąd, który szkodzi włosom, to mycie szamponem całych włosów, a przy okazji szarpanie ich i tarcie. Mokre włosy mają odchylone łuski, które uszkadza mocne tarcie. Wtedy powstaje kołtun, który potem trudno rozczesać. By usunąć z włosów zanieczyszczenia, wystarczy piana, która tworzy się podczas mycia skóry. Zbieramy ją w dłoniach, a następnie przesuwamy po całej długości włosów od nasady do końcówek. Włosy warto myć dwukrotnie: mycie wstępne rozluźni cząsteczki brudu, mycie zasadnicze dokładnie oczyści skórę. Woda powinna być umiarkowanie ciepła – zarówno chłodna, jak i zbyt ciepła, może podrażniać skórę głowy i niszczyć łodygę włosa, a także pobudzać pracę gruczołów łojowych.

Odżywka
Upiększa i doraźnie poprawia ich stan – odżywka jest dla włosów tym, czym dla skóry makijaż. Odżywkę dopasowujemy do rodzaju i stanu włosów. Poprawi ich stan, nawilży, zregeneruje, ale przede wszystkim domknie łuski rozchylone podczas mycia, dzięki czemu włosy będą pięknie odbijać światło. Stosujemy ją podczas każdego mycia – nakładamy na wilgotne, ale nie mokre włosy, w kierunku od końcówek do nasady, delikatnie wcierając. Przy długich włosach wystarczy wmasować odżywkę na 2/3 długości, bo wyżej włosy są mocne. Po kilku minutach dokładnie ją spłukujemy. To bardzo ważne, bo resztki kosmetyków, jakie zostaną na włosach, psują się, mogą obciążać włosy, a także podrażniać skórę głowy, przez co będzie swędziała i łuszczyła się.

Maska
Maska to coś więcej niż odżywka: wnika w głąb włosa, a czasem nawet do mieszków włosowych, dostarczając tam składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego warto je stosować, kiedy włosom coś dokucza. Powinno się dwa razy w tygodniu i zgodnie ze wskazówkami producenta. Niektóre maski nakłada się po myciu na pół godziny, inne – przed myciem, trzymając nawet przez kilka godzin.

Suszarka
Dla większości kobiet suszarka i prostownica to nieodzowne elementy codziennej pielęgnacji. Stosując je warto jednak przestrzegać pewnych zasad i
nie przegrzewać włosów – inaczej ulegną degradacji, będą matowe i
przesuszone. Suszarkę trzymamy minimum 20 cm od głowy, a suszenie zaczynamy od najniższej temperatury. By suszyć włosy bezpiecznie i efektywnie, suszarki nie wolno trzymać przez dłuższy czas w jednym miejscu. Włosy najlepiej suszyć partiami, zaczynając od tych, które są na spodzie i susząc zgodnie z kierunkiem wzrostu, poczynając od nasady.
Dla włosów zdrowsze jest suszenie naturalne. Jeśli nie musisz wychodzić z domu, pozostaw włosy do wyschnięcia. Pamiętaj tylko, aby wcześniej dobrze odsączyć z nich wodę i nie zakładać na głowę ręcznika.

Aleksandra Wirosławska

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMagia marki
Następny artykułStudia w Poznaniu na TAK!

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ