„DOKUMENT PODRÓŻY” AGNIESZKI PRZEPIÓRSKIEJ

„DOKUMENT PODRÓŻY” AGNIESZKI PRZEPIÓRSKIEJ

253
0
PODZIEL SIĘ

„DOKUMENT PODRÓŻY” AGNIESZKI PRZEPIÓRSKIEJ

TR Warszawa

W dniach 18-21 lutego 2016 roku w TR Warszawa można było zobaczyć spektakl „Dokument podróży”, performans Agnieszki Przepiórskiej. Na scenie towarzyszyli jej Maria Maj (aktorka TR Warszawa) oraz Jacek Żakowski (publicysta).
„Dokument podróży” oparty jest na autentycznej historii Agnieszki Przepiórskiej. Spektakl łączy dwa media: dokumentalny film i performans na żywo. Tematem jest potrzeba szukania korzeni i zrozumienia własnej tożsamości. Bohaterka filmu,Agnieszka, przypadkowo odkrywa, że pochodzenie jej rodziny jest inne od wersji powielanej i wypowiadanej przez kolejne pokolenia. Aby rozwikłać tajemnicę i zmierzyć się z nową tożsamością, wyrusza w podróż do rodzinnych korzeni, która prowadzi przez Suwałki i Tel Awiw. Jaki wpływ na rodzinne relacje mają wypierane i ukrywane prawdy? W jaki sposób wybory rodziców i dziadków determinują życie następnych pokoleń? Czy tożsamość można wybrać, czy to ona nas wybiera?

Od autorki: Podczas pracy nad projektem zrozumiałam, że tak naprawdę opowiadam historię o potrzebie głębokiej bliskości. Temat żydowski okazał się pretekstem do dotknięcia skomplikowanej relacji matka – córka, a także – co integralnie wiąże się z wyborem tematu – próbą zrozumienia lęku, traumy rodzinnej przenoszonej z pokolenia na pokolenie. Jestem przekonana, że ukrywane oraz wypierane prawdy mają wpływ na następne generacje, że strach i wstyd niewyrażone, nieopowiedziane we właściwym czasie, stają się koszmarem dla następnych pokoleń. W tym spektaklu chciałabym stanąć twarzą w twarz z własnym lękiem, chciałabym opowiedzieć o swojej potrzebie miłości, a także o tęsknocie za świadomą, czystą relacją międzypokoleniową.

Projekt powstał w sezonie 2014/15 w ramach programu Teren TR. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN“.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ