Umysły ścisłe mogą więcej!

Umysły ścisłe mogą więcej!

662
0
PODZIEL SIĘ

Firmy działające w branży IT/ICT są otwarte na młodych specjalistów, którym oferują atrakcyjne zarobki i przyjazne warunki pracy. Niektóre z nich premiują także najbardziej utalentowanych studentów uczelni technicznych i wspierają ich w wyborze ścieżki zawodowej. 

Potencjał sektora IT/ICT rośnie z każdym rokiem.

Jakkolwiek edukacja informatyczna w Polsce na przestrzeni lat znacznie się rozwinęła, nadal na polskim rynku zapotrzebowanie na ekspertów IT jest o wiele większe niż obecna liczba absolwentów kierunków informatycznych – mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio.

Co ciekawe, branża IT/ICT poza wolnymi wakatami ma do zaoferowania znacznie więcej! I to nie tylko panom…

Na celowniku

Praca w sektorze informatycznym i teleinformatycznym jest uważana za jedną z najlepiej opłacanych w Polsce. Miesięczne stawki znacznie wykraczają tu poza średnią krajową, wynoszącą niewiele ponad 4 tys. zł.

Jeszcze kilka lat temu branże ICT/IT były uznawane za typowo męskie. Dziś równie chętnie witają w swoich szeregach płeć piękną. Kobiety są mile widziane także na uczelniach technicznych. Warto wspomnieć, że cztery lata temu ruszył w Polsce projekt „Dziewczyny w Nowych Technologiach”, którego celem jest zachęcanie dziewcząt oraz młodych kobiet do budowania ścieżki kariery w sektorze teleinformatycznym.

Jesteście na studiach związanych z branżą ICT i chciałabym, abyście w niej pozostały. Nowe technologie są dziś podstawą działania każdej firmy, a także naszego życia codziennego. Przedsiębiorstwa zajmujące się ich wytwarzaniem oparły się kryzysowi, będą się zawsze rozwijały i są dobrym miejscem pracy – mówiła w kwietniu tego roku do studentek Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej (PG) Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Według prof. Henryka Krawczyka, rektora Politechniki Gdańskiej, dzisiejsze technologie muszą być coraz lepsze, tańsze i bardziej przyjazne, a to stanowi wyzwanie dla ich twórców. Rozwiązaniem jest wykorzystanie potencjału kobiet, które często bardziej dokładnie wykonują swoją pracę i potrafią dostrzec więcej szczegółów niż mężczyźni.

Wsparcie liderów

Zachętą dla młodych umysłów ścisłych są także działania gigantów z branży IT/ICT. Przykładowo: firma Huawei już od kilku lat prowadzi międzynarodowy konkurs na rzecz innowacji i edukacji technicznej „Seeds for the Future”. W ubiegłym roku w Polsce zrealizowano drugą edycję tego projektu, którego celem jest rozwój młodych talentów w dziedzinie ICT, zwiększenie transferu wiedzy oraz zainteresowania tą dziedziną.

Inicjatywa jest adresowana do studentów uczelni wyższych kierunków związanych z informatyką, teleinformatyką i elektroniką, którzy przez kilka tygodni przygotowują projekty w dziedzinie technologii teleinformatycznych.

Moja praca konkursowa dotyczyła stworzenia nowych mechanizmów zapobiegających kradzieży tożsamości w środowisku online. Istniejące metody profilowania, jak choćby te bazujące na monitorowaniu zachowań użytkowników internetu, pozwalają jedynie na zgrubne oszacowanie nasilenia charakteryzujących ich cech takich, jak profil osobowości – tłumaczy Maria Rafalak, studentka Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.

Każda z 11 uczelni, które w 2015 r. wzięły udział w programie, wytypowała jednego zwycięzcę. Nagrodą dla najlepszej jedenastki był wyjazd z firmą Huawei do Chin, podczas którego studenci mogli szkolić się pod okiem najlepszych na świecie ekspertów z branży ICT.

Warsztaty odbywały się w głównej siedzibie Huawei, dzięki czemu ich uczestnicy mieli okazję nie tylko sprawdzić, w jaki sposób powstają najnowocześniejsze rozwiązania u globalnego dostawcy technologii teleinformatycznych, lecz także poznać środowisko pracy w międzynarodowej firmie.

Agenda wyjazdu przewidywała również warsztaty kulturoznawcze, które dają niepowtarzalną okazję do nauki języka chińskiego i poznania kultury Chin – mówi Holy Ranaivozanany, szefowa CSR Huawei Technologies. Zapewnia, że każdy z polskich laureatów ma szansę na zatrudnienie w polskim oddziale Huawei. Firma nieustannie poszukuje młodych talentów.

Liczą się nie tylko osiągnięcia na uczelni, ale również kreatywne projekty oraz wykazanie się na warsztatach technologicznych. „Seeds for the Future” jest niezwykłą okazją dla wszystkich studentów, którzy zamierzają związać się zawodowo z branżą nowych technologii – tłumaczy Holy Ranaivozanany.

Huawei stara się także podtrzymywać kontakt ze wszystkimi uczestnikami programu. W tym celu firma stworzyła oficjalny profil na LinkedIn.

Umożliwia on dyskusję, wymianę poglądów i doświadczeń pomiędzy studentami z całego świata. Tutaj też dzielimy się z nimi informacjami dotyczącymi sektora technologii, jak np. wypowiedziami ekspertów czy najnowszymi trendami – dodaje Holy Ranaivozanany.

Pilotażowa edycja „Seeds for the Future” odbyła się w 2008 r. Obecnie w program zaangażowało się 10 tys. studentów z ponad 100 uczelni wyższych na całym świecie.

Liczby mogą robić wrażenie, ale nie zamierzamy spocząć na laurach. W kolejnych latach będziemy sukcesywnie zwiększać zasięg działania o kolejne kraje i uniwersytety – przekonuje szefowa CSR Huawei Technologies.

Tegoroczna edycja „Seeds for the Future” rusza 4 maja br. Prace konkursowe należy nadsyłać do koordynatorów swoich uczelni.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.facebook.com/SeedsfortheFuturePolska/

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ